Powrót

Z odnowionego przystanku Wolbórka wygodniejsze podróże do Łodzi i Częstochowy

Przystanek Wolbórka po modernizacji, peron, tory, podróżni, pociąg fot. Damian Pawlak PLK

Od piątku, 1 lipca podróżni korzystają już z obydwu krawędzi peronowych na przystanku Wolbórka w województwie łódzkim na linii Warszawa – Katowice. Pierwsza krawędź została zmodernizowana w marcu br. Wykonawca zakończył montaż nowych ławek i wiat. Na peronie znajduje się czytelne oznakowanie oraz gabloty z rozkładami jazdy. Energooszczędne oświetlenie ledowe umożliwia bezpieczne poruszanie się po zmroku. Obiekt jest dostosowany do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dodatkowym wsparciem dla osób niewidomych i niedowidzących są ścieżki naprowadzające. Wartość prac w Wolbórce wyniosła ok. 4 mln zł.

Wygodny dostęp do pociągów z nowych peronów, to efekt realizacji projektu pn. „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”. Wartość zadania wynosi ok. 100 mln zł przy współfinansowaniu z Unii Europejskiej – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Efekty prac w trzech województwach

Z objętych projektem 22 peronów w 15 miejscowościach dostęp do pociągów już zwiększa 20 nowych platform. W województwie kujawsko – pomorskim dostępniejsze dla wszystkich podróżnych są już perony w Suchatówce, Gniewkowie, Turznie, Zieleni, Książkach, Papowie Toruńskim, Kamionkach Jezioro i Rychnowie Wielkim na linii Inowrocław – Toruń – Jabłonowo Pomorskie.

W województwie wielkopolskim, na linii Kluczbork – Poznań Główny, dostępność kolei zwiększy się na 6 stacjach i przystankach. Podróżni już zyskali lepsze warunki w Łęce Opatowskiej, Domaninie, Solcu Wielkopolskim, i Pierzchnie, a w 2023 r. skorzystają ze zmodernizowanych peronów w Kępnie i Słupi.

Nowe przystanki w woj. łódzkim

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa, dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego zwiększają również dostęp do kolei na stacji Łódź Kaliska (finansowanie ze środków budżetowych). W ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” zmodernizowane i wybudowane zostaną przystanki Stare Grudze, Izabelów, Zgierz Rudunki, Jedlicze koło Zgierza, Łódź Zarzew, Łódź Popiełuszki, Tomaszówek, Groszowice. Z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie nowy przystanek Pabianice Północ. Do 2024 roku podróżni będą mieli do dyspozycji podziemne przystanki na trasie tunelu średnicowego Łódź Polesie, Łódź Śródmieście i Łódź Koziny.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02