Powrót

Wypadek dla bezpieczeństwa. Stop przed każdym przejazdem!

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej m.in. z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. dziś (18 maja 2017 r.) organizują seminarium „Bezpieczny przejazd kolejowo-drogowy”. Symulacja zderzenia na przejeździe kolejowo-drogowym poprzedziła seminarium.

98% zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. Nie zatrzymują się przed znakiem stop ignorują czerwone światło. Objeżdżają zamknięte rogatki, wjeżdżają pod opadające zapory. By ograniczyć negatywne zachowania, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd. 

To tysiące apeli o bezpieczeństwo, edukacja, nauka, szkolenia, seminaria, analiza wypadków samochodów z pociągiem. Adresatami działań są kierowcy, instruktorzy i piesi. Osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli. 

Kampania Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to apel do kierowców o właściwe zachowanie na przejazdach. To jedna z inicjatyw PKP Polskich Linii Kolejowych S.A dla zwiększania bezpieczeństwa na kolei. Konsekwentnie modernizujemy i budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, wyposażamy przejazdy w rogatki i nowe urządzenia sygnalizacji, szkolimy dróżników. Dzięki inicjatywom PLK wzrasta poziom bezpieczeństwa na kolei. Chcemy, by kierowcy też mieli istotny udział w tym procesie– mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W 2017 r. kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zorganizowali prelekcje dla instruktorów nauki jazdy. Wyposażenie nauczycieli w materiały edukacyjne pozwoli na lepsze przygotowanie kursantów i zwrócenie uwagi na przestrzeganie przepisów przy przekraczaniu torów. M.in. do młodzieży i przyszłych kierowców, kierowane są apele o bezpieczeństwo w mediach społecznościowych - to materiały przygotowywane we współpracy z autorami programu Matura To Bzdura i film Cyber Mariana na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Niezwykle ważne jest, by najmłodsi znali zasady bezpieczeństwa na torach. Dlatego PLK tylko w 2017 r. przeszkoliły prawie 5 tysięcy dzieci. Apele do dorosłych kierowane są przez media, ale także bezpośrednio podczas akcji pracowników PLK i Straży Ochrony Kolei na przejazdach. Kierowcom w br. przekazano już ponad 90 tysięcy ulotek i 27 tysięcy poradników.

Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych i z osobami przechodzącymi przez tory w miejscach niedozwolonych to ok. 75% wszystkich zdarzeń na torach. Ponadto poza tragedią ludzi są to straty materialne, angażowanie służb ratunkowych, przerwy w ruchu pociągów, utrudnienia dla pasażerów. 

Od 2010 r. liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych zmalała o 1/3. Nadal 98% wypadków na przejazdach powodują nieostrożni kierowcy. W 2017 r. na przejazdach kolejowo-drogowych było 69 wypadków i kolizji. Rannych zostało 19 osób, a 11 zginęło. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd. Pierwsze cztery edycje obejmowały miesiące letnie. Od 2009 roku kampania trwa cały rok. Celem kampanii społecznej jest kształtowanie właściwych – zgodnych z kodeksem ruchu drogowego zachowań na przejazdach kolejowo - drogowych. 

Z problemem wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych mierzą się też inne kraje. Wspólnym apelem o bezpieczeństwo jest ILCAD Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo Drogowych. 



Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239