Powrót

Wrześniowa korekta rozkładu jazdy

Zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami przygotował ofertę, która wykorzystuje efekty już wykonanych prac i zapewnia coraz krótsze czasy przejazdów na trasach dalekobieżnych i regionalnych. W rozkładzie uwzględniono kolejne prace, które w jeszcze większym stopniu poprawią komfort podróżowania. Przewoźnicy tak przygotowali trasy przejazdu, by najlepiej wykorzystać dostępną sieć kolejową. W związku z robotami prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury część pociągów pojedzie w zmienionej relacji. Na kilku odcinkach przewoźnicy uruchomią zastępczą komunikację autobusową.


Dolny Śląsk i Śląsk

Dolnoślązacy od 4 września nie będą musieli przesiadać się do autobusów na odcinku Strzelin – Kamieniec Ząbkowicki. Popularna trasa z Wrocławia do Kłodzka i Międzylesia będzie w pełni obsługiwana pociągami. Zapewni to sprawny dojazd od szkół i do pracy we Wrocławiu oraz na wycieczki do uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej.

Pociągami znów pojedziemy na trasie Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Sosnowiec Dańdówka. Zakończone prace zapewniają sprawny przejazd na regionalnej trasie. Zmiany w kursowaniu pociągów na liniach Katowice – Zwardoń i na linii 138, Katowice - Oświęcim zaplanowano tak, by były one jak najmniej uciążliwe dla podróżnych. Ich efektem będzie skrócenie przejazdu w relacjach Katowice – Bielsko Biała oraz Katowice Zwardoń, a także do Wisły i Zebrzydowic. 

Niezbędny remont odcinka linii Goleszów – Ustroń, w okresie 4 września – 15 października, wymaga wprowadzenia autobusowej komunikacji zastępczej dla pasażerów pociągów jadących do Wisły. Autobusy będą uruchamiane od Bielska Białej. W przypadku PKP Intercity dotyczyć to będzie pociągu IC Wisła. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota – Tychy pociąg IC Korfanty pojedzie w skróconej relacji do Katowic.

Utrzymanie dobrych czasów przejazdu na „Wiedence”, na odcinku Częstochowa - Koluszki, wymaga dodatkowych prac. Zmiany w rozkładzie w dniach 4 września - 15 października ograniczono do kilku pociągów. PKP Intercity zawiesi kursowanie dwóch pociągów: IC Górnik oraz IC Fredro (w kierunku Wrocławia). Pociągi EIP oraz EIC relacji Warszawa – Wrocław/Jelenia Góra – Warszawa nadal będą obsługiwać Częstochowę, zmieni się tylko miejsce postoju – składy zatrzymają się na stacji Częstochowa Stradom, a nie na stacji Częstochowa Główna.


Wielkopolska 

Warto zwrócić uwagę na ujęte w rozkładzie zmiany w kursowaniu pociągów regionalnych i InterCity na trasie Poznań Wschód – Trzemeszno. W celu poprawy parametrów linii od 10 września do 15 października PLK prowadzą prace, które wymagają robót torowych. Dzięki przedsięwzięciu spółki docelowo skróci się podróż, a na 10 stacjach i przystankach podniesie się komfort obsługi podróżnych. Rozkład jazdy zawiera też zmiany kursów pociągów na trasie Wrocław – Poznań. Linia zapewnia coraz krótsze podróże dzięki dostosowywaniu trasy do prędkości 160 km/h. 

W związku pracami prowadzonymi na torach w województwie wielkopolskim kilka pociągów PKP Intercity na odcinakach: Gniezno - Poznań Gł, Poznań Gł. – Swarzędz oraz Wrocław – Poznań pojedzie zmienioną trasą. Czas podróży wydłuży się średnio o około 10 – 20 minut.


Warmińsko - mazurskie i Pomorze 

Od września remontowany będzie most kolejowy w Olsztynie. Pociągi z Warszawy pojadą do Olsztyna przez Iławę z dodatkowymi postojami na stacji Iława Główna i Ostróda. Składy nie zatrzymają się na stacjach: Nidzica, Olsztynek oraz Olsztyn Zachód. Dla pasażerów, którzy chcą dojechać do/z tych stacji od Działdowa, zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Na odcinku Działdowo – Olsztyn, zmieni się również rozkład dla pociągów regionalnych. 

W związku z pracami konserwacyjnymi na odcinku Wejherowo - Lębork w dniach 5-9 oraz 13-15 września zamiast trzech pociągów PKP Intercity (TLK Słowiniec, TLK Gryf oraz TLK Żuławy) zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.  


Województwo kujawsko – pomorskie

Od początku korekty pociągi PKP Intercity: IC Doker, IC Chemik oraz IC Stoczniowiec pojadą na odcinku Kutno - Bydgoszcz drogą okrężną przez Zamków i Inowrocław. Nie zatrzymają się one na stacjach we Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Toruniu Gł., Solcu Kujawskim, Bydgoszczy Wschód oraz Bydgoszczy Leśnej. Pociągi te będą natomiast skomunikowane w Kutnie z innymi składami PKP Intercity, co umożliwi przesiadkę i dojazd do pomijanych miejscowości. Zmiany w kursowaniu składów wynikają z modernizacji linii na terenie województwa kujawsko – pomorskiego. Efektem prac będzie utrzymanie dobrych czasów przejazdów. 


Małopolska

Na trasie Kraków – Krzeszowice, za pociągi Przewozów Regionalnych, które nie zatrzymają się na stacji Rudawa, wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Autobus obsłuży połączenie na odcinku Zabierzów – Rudawa  lub Rudawa – Krzeszowice.


Zmiany PKP Intercity od września 

Wraz z wrześniową korektą pociąg TLK Hańcza będzie miał wydłużoną relację do Grodna. Dotychczas skład zaczynał swój bieg w Krakowie, a  kończył trasę w Białymstoku lub Suwałkach. Ponadto pociąg Express InterCity Premium nr 4504/5 relacji Gliwice – Gdynia będzie miał postój w Tczewie. Dzięki temu mieszkańcy tego miasta zyskają dodatkowe połączenie. Natomiast w okresie 4 września - 15 października, na trasie Kraków – Warszawa – Kraków, zostanie uruchomiony pociąg EIC SAWA, który pojedzie zamiast popołudniowego pociągu EIP z Krakowa (nr 3103) oraz wieczornego z Warszawy (nr 1302). 

Od 3 września zawieszone zostanie kursowanie weekendowego pociągu TLK Polaris (Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa). W zamian pasażerowie będą mogli skorzystać z nocnego pociągu TLK Mars relacji Kołobrzeg – Kraków oraz dwóch dziennych połączeń PKP Intercity: ekonomicznego TLK Słowiniec oraz składu obsługiwanego jednostką Pendolino. Ponadto od 5 września zostaną ograniczone terminy kursowania pociągu EIC Sedina (relacji Warszawa – Szczecin Gł.– Warszawa). Skład w relacji Warszawa – Szczecin i Szczecin – Warszawa pojedzie w piątki i niedziele. Natomiast w sobotę będzie wyjeżdżać tylko z Warszawy, a w niedzielę tylko ze Szczecina. W pozostałe dni pociąg będzie miał skróconą relację do Poznania. Pasażerowie na trasie Warszawa – Szczecin – Warszawa będą mogli skorzystać z ośmiu par połączeń, w tym trzech ekspresowych. 


Kompleksowa informacja

Zarządca infrastruktury na bieżąco współpracuje z przewoźnikami, by zapewnić pasażerom jak najwyższy komfort podróży i pełną informację pasażerską.

Informacje o korekcie rozkładu jazdy od 15 sierpnia dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz na stronach www.portalpasazera.pl i www.rozklad-pkp.pl. Zmiany w kursowaniu pociągów komunikują także przewoźnicy. 

Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie www.intercity.pl oraz pod numerem telefonu 19 757. Dodatkowo, w weekend wprowadzania korekty, na największych stacjach w Polsce pomocy pasażerom udzielą informatorzy mobilni. 




Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48  694 480 239


Kontakt dla mediów:
Cezary Nowak
Rzecznik prasowy
PKP Intercity S.A.
rzecznik@intercity.pl
T: + 48  783 916 186

Pliki do pobrania