Powrót

STOP nielegalnemu przechodzeniu przez tory i obiekty kolejowe

Mimo znaków, wygrodzeń i ostrzeżeń, część pieszych traktuje mosty i wiadukty kolejowe jako sposób na skrócenie sobie drogi. Funkcjonariusze SOK przypominają, że osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury narażają się na mandat lub sprawę w sądzie. Tylko w okresie między styczniem a sierpniem Straż Ochrony Kolei wystawiła 9 200 mandatów karnych za nieuprawnione przebywanie w obszarze kolejowym lub nielegalne przechodzenie przez tory. 20% z nich dotyczyło przechodzenia przez mosty, wiadukty i tunele. 

- Dla własnego bezpieczeństwa każdy powinien pamiętać, że przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym i traktowanie mostów i wiaduktów kolejowych jako skróty jest wyjątkowo niebezpieczne – mówi Paweł Boczek, Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony. Bezpieczne przechodzenie przez tory możliwe jest dzięki kładkom, tunelom, przejściom lub innym obiektom do tego przystosowanym - dodaje. 

Od stycznia do sierpnia tego roku podczas nielegalnego przekraczania torów życie straciły 104 osoby, a 37 zostało ciężko rannych. 

  • Za przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym oraz nieuprawnione korzystanie z infrastruktury grozi mandat karny lub sprawa w sądzie;
  • Między styczniem a sierpniem SOK przeprowadziła 85 tysięcy patroli na terenach kolejowych;
  • 9 200 osób zostało ukaranych mandatami za nielegalne wchodzenie na tory – 20% z nich traktowało mosty, wiadukty i tunele jako skróty.



Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
karol.jakubowski@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414