Powrót

Skuteczne akcje SOK ograniczają kradzieże na kolei

W styczniu roku Straż Ochrony Kolei odnotowała 230 zdarzeń - o 40 mniej niż w styczniu ubiegłego roku. Funkcjonariusze ujęli 25 osób podejrzanych o kradzież elementów kolejowych. Wartość odzyskanych przedmiotów to ponad 33 tysiące zł. 

W ubiegłym roku SOK odnotowała prawie 12% spadek liczby kradzieży urządzeń związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego (2013 r. – 3651, 2014 r. – 3224). W 2014 roku funkcjonariusze ujęli 384 sprawców kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. 

Straż patroluje miejsca szczególnie zagrożone na liniach oraz sprawdza skupy złomu. W zeszłym roku sokiści sprawdzili ponad 18 tysięcy takich miejsc – to o ponad 1 300 więcej niż rok wcześniej. W 2014 roku SOK zatrzymała 47 skupujących i 124 zbywających nielegalnie zdobyte elementy infrastruktury kolejowej.

SOK w akcjach przeciwko dewastacjom i kradzieżom na kolei wykorzystuje najnowocześniejszy sprzęt. W terenie działają mobilne centra monitoringu – samochody wyposażone w kamery na masztach, przenośne i termowizyjne. W ostatnim roku na wyposażeniu funkcjonariuszy znalazły się foto-pułapki – urządzenia powiadamiające ochronę, gdy w obszarze zabezpieczanym pojawi się złodziej. Stale patrole wykorzystują specjalnie szkolone psy służbowe, które sprawdzają się w trudnych warunkach terenowych m.in. na dużych stacjach.

W lutym alarm z foto-pułapki ustawionej w stacji Jaworzno Szczakowa powiadomił patrol SOK. Szybka akcja zakończyła się ujęciem złodzieja prawie 100 płytek stopowych – elementów mocowania toru. Funkcjonariusze przekazali rabusia policjantom. 

Podczas patrolu sokiści z Tarnowskich Gór ujęli mężczyznę, który próbował ukraść 150 metrów sieci trakcyjnej. Kilka dni wcześniej funkcjonariusze z Kędzierzyna Koźla ujęli dwóch mężczyzn na kradzieży 50 metrów kabla do sterowania ruchem kolejowym. 

Straż Ochrony Kolei z Gliwic na gorącym uczynku zatrzymała trzech mężczyzn kradnących 300 metrów szyn. Za rabunek staną przed sądem.

Aby maksymalnie ograniczyć kradzieże i dewastacje infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzają urządzenia, w których elementy metalowe zastępowane są tworzywami sztucznymi. Istotne do prowadzenia ruchu pociągów urządzenia umieszczane są w pomieszczeniach strzeżonych lub monitorowanych. Jeszcze na etapie modernizacji kable komunikacyjne instalowane są w taki sposób, aby ograniczyć negatywne działania.

Każda kradzież lub dewastacja elementów linii kolejowej, to nie tylko strata finansowa lecz również opóźnienia pociągów, oraz zagrożenie bezpieczeństwa, możliwość utraty życia i zdrowia pasażerów. 

Aby powiadomić Straż Ochrony Kolei o osobach postronnych na terenie kolejowym, dewastacjach lub zachowaniach niebezpiecznych, należy zadzwonić pod numer 22 474 00 00. 



Kontakt dla mediów:

Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 662 114 900


Paweł Boczek
Rzecznik Prasowy
Komenda Główna Straży Ochrony Kolei
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Pawel.Boczek@plk-sa.pl
T: +48 600 083 809