Pług odśnieżny opuszcza kolej, semafor trafi na politechnikę
Pług do odśnieżania kolejowych szlaków pracował ponad 40 lat. Techniczną emeryturę spędzi jako eksponat Choszczeńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei "Semafor". Będzie podziwiany przy kolejowej wieży ciśnień w Choszcznie. Stanie tam też kilka innych pojazdów kolejowych
Wyposażenie kolejowych posterunków na politechnikę i do szkoły. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym, trafiły od Polskich Linii Kolejowych do placówek oświatowych kształcących przyszłych kolejarzy. Sprzęt wzbogaca szkolne pracownie i przygotowuje do pracy. Politechnika Wrocławska otrzymała m.in. semafor kształtowy oraz świetlny, tarczę manewrową, ławę nastawczą, skrzynię zależności i dźwignię zwrotnicową. Zespół Szkół Komunikacji imienia Hipolita Cegielskiego w Poznaniu otrzymał nastawnicę mechaniczną scentralizowaną – urządzenie m.in. do nastawiania sygnałów na semaforach. Bezpośredni kontakt ze sprzętem pozwala uczniom na lepsze przygotowanie do zawodu technika automatyka sterowania ruchem kolejowym.
Darowizny od PLK – korzyść dla pasjonatów, uczniów i turystów
W 2020 roku PLK przekazały Żuławskiej Kolei Dojazdowej i Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej elementy torów - szyny, śruby, wkręty, które pozwalają na przygotowanie atrakcyjnych połączeń dla mieszkańców i turystów. Koło Miłośników Kolei w Pile otrzymało mechaniczne urządzenia sterowania ruchem, dzięki którym powstanie wyjątkowa ekspozycja z okazji 170-lecia kolei w mieście. Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Zielonej Górze pozyskało od PLK mechaniczne urządzenia sterowania ruchem do skansenu kolei powiatowych w Parku Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze.
Kilkadziesiąt darowizn PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z ostatnich lat służy promocji kolejowych tradycji w różnych rejonach Polski. Niewykorzystywane elementy infrastruktury kolejowej i nieużywany tabor trafiają do jednostek kulturalnych, oświatowych i ośrodków. W zeszłym roku szyny otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Dzięki darowiźnie przejazdy Średzką Kolejką Wąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne. Pamiętające „dawną kolej” elementy oraz wyeksploatowane wagony trafiły do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a wagon techniczno-gospodarczy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i pulpity sterownicze do Muzeum Parowozowni Jarocin. W 2019 roku sprzęt wzbogacił szkolne pracownie dydaktyczne Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach.