PLK dla instruktorów nauki jazdy
Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykorzystują różne metody i kanały komunikacji by zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach. Ostatecznie najważniejsze decyzje podejmuje kierowca, stąd edukacja dla obecnych i przyszłych kierowców. Bardzo ważna jest rola nauczycieli i instruktorów szkół nauki jazdy.
- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych m.in. przez modernizację przejazdów oraz nowe bezkolizyjne skrzyżowania nad i pod torami. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo uczniów, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń – mówi Ireneusz Merchel prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Eksperci ekspertom
Pierwsi zaproszenia do udziału w szkoleniach otrzymali nauczyciele z ośrodków szkolenia kierowców w Wielkopolsce. Wezmą w nich udział instruktorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PLK – dla których kwestie bezpieczeństwa ich kursantów są bardzo ważne. Podczas warsztatów ekspert PLK, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. omówi bezpieczeństwo na przejazdach z perspektywy kolei, na bazie doświadczeń z analizy wielu zdarzeń na przejazdach.
- Przedstawimy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią szkolenie. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co moglibyśmy jeszcze zrobić, by uczniowie byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
STOP! Szlaban na ryzyko!
Pierwsze trzy kwartały to 141 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których śmierć poniosło 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne. Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie wszyscy kierowcy traktują znak STOP jako nakaz zatrzymania się. Wielu, traktuje go tylko jako sugestię.
W województwie wielkopolskim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 19 zdarzeń, w których śmierć poniosło 6 osób, a 4 zostały ranne.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. przez budowanie kultury bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat kampanii i działań na rzecz bezpieczeństwa na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl
Kontakt dla mediów:
Zbigniew Wolny
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
zbigniew.wolny@plk-sa.pl
T: +48 600 084 749