Powrót

Nowy przystanek Jedlicze k. Zgierza zwiększy dostęp do kolei w aglomeracji łódzkiej

Nowy przystanek Jedlicze k. Zgierza, miejsce budowy, tory, przejazd fot. Jakub Raj PLK

Nowy przystanek Jedlicze k. Zgierza (nazwa robocza) powstanie w pobliżu skrzyżowania linii Łódź - Kutno z drogą w kierunku Zgierza, Ozorkowa i Aleksandrowa Łódzkiego. Przewidziano 200 m peron o wysokości 0,76 m, który zapewni podróżnym wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na obiekcie zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmierzchu. Będą tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty informacyjne z rozkładami jazdy. Peron zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Sprawne przesiadki i zmiany środków komunikacji ułatwią: parking oraz stojaki rowerowe.

- Dzięki inwestycjom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” - takim jak budowa przystanku Jedlicze k. Zgierza, zwiększa się dostępność kolei w województwie łódzkim. Nowe przystanki budowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyczyniają się do tego, że mieszkańcy chętniej wybiorą kolej w codziennych i okazjonalnych podróżach. Na realizację programu polski rząd przeznaczył miliard złotych – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

- Nowe przystanki budowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na liniach w województwie łódzkim oraz na sieci kolejowej w całym kraju sprzyjają lepszemu wykorzystaniu kolei. Mieszkańcy zyskują dodatkowy dostęp do pociągów, a perony są przygotowywane odpowiednio do potrzeb wszystkich podróżnych – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Wartość prac to ok. 5,1 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w IV kwartale 2022 roku. Zakończenie w IV kwartale 2023 roku. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo EL-IN.

Rządowy Program dla lepszej komunikacji kolejowej

Celem „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m. in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Oprócz przystanku Jedlicze k. Zgierza są to: Zgierz Rudunki, Tomaszówek, Stare Grudze, Izabelów, Łódź Zarzew. Na liście rezerwowej znajdują się m.in. przystanki Żakowice Południowe, Głowno Północne i Zaosie.

W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa na budowę przystanku Zgierz Rudunki. W realizacji jest już przystanek Tomaszówek na linii Tomaszów Mazowiecki - Skarżysko-Kamienna. Stare Grudze i Izabelów powstaną w 2023 roku. Łódź Zarzew będzie realizowany w latach 2023-2024.

Kontakt dla mediów:
Rafał Wilgusiak
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 22 473 30 02