Nowe światło LED to jaśniejsze perony, przejazdy i oszczędności
Jaśniej to bezpieczniej
W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontowały 4 187 opraw oświetleniowych typu LED. Jaśniej jest m.in. na przystankach: Warszawa Wola, Warszawa Koło, Warszawa Zachodnia peron 8, Siedlce Zachodnie i Sabinka. Stacje i przejazdy kolejowo-drogowe z LED- ami są jaśniejsze, a to zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Bardziej doświetlone obiekty mają również lepszą ochronę przed dewastacjami i kradzieżą. LED-y bardzo dobrze oddają barwy, lepiej widoczny jest kontrast w porównaniu np. do oświetlenia sodowego o pomarańczowym kolorze.
Oszczędności oraz redukcja emisji CO2
Dzięki prowadzonej w ubiegłym roku wymianie oświetlenia PLK zaoszczędziły 750 tys. złotych. Nowe oświetlenie to dłuższy czas eksploatacji. LED-y mogą bez usterek pracować przez 12 lat, czyli trzykrotnie dłużej niż stosowane do tej pory np. oświetlenie sodowe. Mniejsze zużycie energii i bezawaryjność to niższe koszty utrzymania.
Instalowane LED-y to mniej dwutlenku węgla w środowisku. PLK w ramach programu poprawy efektywności energetycznej zmniejszyły emisję CO2 do atmosfery o ponad 2300 ton rocznie. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć w ciągu roku 20 ton CO2. Dzięki technologii LED-owej PLK rocznie oszczędzają 3000 MWh energii elektrycznej. Jest to równowartość rocznego zapotrzebowania dla ponad 1300 gospodarstw domowych.
LED-y standardem na kolei
Program poprawy efektywności energetycznej PLK prowadzi od 2015 roku. Na peronach, przejazdach kolejowych i w przejściach podziemnych jest zabudowanych prawie 9 tysięcy opraw typu LED. Nowe zobaczymy na modernizowanych lub budowanych stacjach, gdyż we wszystkich realizowanych projektach PLK stosują nowy typ oświetlenia.
Kontakt dla mediów:
Magdalena Janus
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
tel. 22 473 30 02
kom. 571 370 229