Nowe perony na stacji Ropczyce zwiększą możliwości kolei i ułatwią podróże
Dwa perony na stacji Ropczyce na trasie Kraków – Rzeszów zostaną przebudowane. Nowe obiekty będą wydłużone z 200 do 400 m. Umożliwi to przewoźnikom swobodne planowanie postojów na stacji, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Podróżni zyskają większy komfort obsługi oraz lepszą ofertę przewozową. Na przebudowanych peronach przewidziano montaż nowych wiat, ławek i tablic informacyjnych. Ułatwieniem dla osób niewidomych i niedowidzących będzie oznakowanie z systemem ścieżek dotykowych.
PLK podpisały umowę za blisko 8 mln zł z Firmą INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o. na zaprojektowanie i wykonanie robót dla wydłużenia peronów na stacji Ropczyce.
Inwestycję zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Rozpoczęcie prac budowlanych na stacji Ropczyce planowane jest w pierwszym kwartale 2023 r., a ich zakończenie w czwartym kw. 2023 r.
Program Przystankowy na Podkarpaciu
W województwie podkarpackim, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej w miejscowościach: Przemyśl, Hurko, Medyka, Żurawica, Ropczyce, Strzyżów, Mielec (dwa nowe przystanki), Zaklików. Oprócz kontraktu na prace w Ropczycach, podpisano już umowy na zaprojektowanie i realizację prac dla 7 zadań.
Rządowy Program dla zwiększenia dostępności komunikacyjnej. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, zapewnienie lepszego dostępu do kolei, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów. W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.