Powrót

Korekta rozkładu jazdy pociągów wprowadzona


29.08.2014

1 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany związane są z największym od dekad programem remontów i modernizacji linii kolejowych. Tylko w tym roku PLK przeznaczy na inwestycje ponad 7 mld zł i zmodernizuje około 1,5 tys. km torów. Korekta – przedostatnia w tym roku, będzie obowiązywała do 11 października.

Skrócenie czasu jazdy pociągów od nowego, grudniowego rozkładu jazdy i podniesienie komfortu podróżowania jest nadrzędnym celem działań zarządcy infrastruktury. Wrześniowa korekta wynika z potrzeby dostosowania tras, terminów i godzin kursowania pociągów do prowadzonych modernizacji i prac na torach.

W najbliższych tygodniach PLK będzie kontynuować intensywne prace m.in.: pomiędzy Warszawą a Skierniewicami, na Centralnej Magistrali Kolejowej oraz trasie z Warszawy do Białegostoku i z Wrocławia do Poznania. W Łodzi zarządca infrastruktury skupia się na dalszej rozbudowie stacji Łódź Widzew oraz nowego dworca Łódź Fabryczna. Już tylko w okolicach Malborka będą trwały ostatnie prace torowe na trasie Warszawa – Gdańsk. Pozwoli to skrócić od grudnia czas przejazdu ze stolicy do Trójmiasta do mniej niż trzech godzin. W grudniu po zakończeniu robót na trasie Włoszczowa – Częstochowa – Opole ruszy najszybsze w historii połączenie Warszawy z Wrocławiem. Czas przejazdu wyniesie około 3 godzin i 40 minut.

Na trasie Warszawa - Skierniewice komunikacja zostanie dodatkowo wzmocniona przez PLK oraz PKP Intercity bezpośrednimi połączeniami autobusowymi ze Skierniewic i Żyrardowa do Warszawy. W godzinach porannego szczytu autobusy wyjadą do stolicy, a po południu pojadą z powrotem. Od grudnia intensywnie prowadzone roboty zapewnią pociągom możliwość jazdy po dwóch nowych torach między Warszawą a Skierniewicami i dalej np. do Krakowa lub Katowic.

Z autobusowej komunikacji, w zastępstwie 4 połączeń, skorzystają także podróżni na trasie  Białystok - Warszawa - Białystok. Ponadto, ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba, ponownie zostanie zamknięta trasa dojazdowa do Zakopanego. Tym samym pasażerowie podróżujący pomiędzy Zakopanem a Krakowem będą korzystać z PKP Intercity Busów. 

Dobra wiadomość czeka natomiast mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Po wielu latach przerwy, wracają pociągi na linię Łódź Widzew – Zgierz. Pociągi pokonają tę trasę w kwadrans, z prędkością 100 km/h.

Informacje o aktualnych rozkładach będzie można uzyskać za pośrednictwem zapowiedzi na dworcach i w pociągach, strony internetowej, Facebooka czy infolinii 19 757. Godziny przyjazdów oraz odjazdów pociągów wraz z informacją o prowadzonych inwestycjach są dostępne na stronach internetowych m.in.: www.intercity.pl, www.plk-sa.pl oraz www.rozklad-pkp.pl, a także na plakatach na stacjach i dworcach.


Mobilizacja na ostatni weekend wakacji

Przed nami ostatni weekend wakacji, czyli czas wzmożonych podróży. W tym okresie służby dyżurne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na bieżąco monitorują sieć kolejową i ściśle współpracują z przewoźnikami. W gotowości, na ważniejszych stacjach jest 176 zespołów szybkiego usuwania awarii szyn, rozjazdów i urządzeń automatyki kolejowej. Dodatkowo w dyspozycji jest 79 pociągów przeznaczonych do napraw sieci trakcyjnej. PLK ma w gotowości także 4 lokomotywy osłonowe.

Straż Ochrony Kolei od 29 do 31 sierpnia br. wystawia wzmożone patrole. W tym czasie nad bezpieczeństwem będzie czuwać ponad 1.600 funkcjonariuszy SOK wspieranych przez ok. 120 przedstawicieli innych służb tj. Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej i Straży Granicznej . Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 500 pociągach pasażerskich oraz na ponad 900 stacjach, dworcach i przystankach osobowych. SOK planuje działania ochronne ukierunkowane  zwłaszcza  na zabezpieczenie sektora pasażerskiego. Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK: 22 474 00 00.

 

 

Kontakt dla mediów:
Maciej Dutkiewicz
Zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
tel. + 48 662 114 900
e-mail: rzecznik@plk-sa.pl