Powrót

Kolej na rower – ponad 11 tys. stojaków rowerowych na lato

Dla rowerzystów, stojaki na rowery przy stacjach i przystankach oraz dworcach to zachęta i ułatwienie w drodze koleją i rowerem. Kolejarze wskazują ciekawą możliwość podróży i promują ekologię i zdrowy styl życia. Pociąg i rower to ekologiczne środki transportu.

Około 8,3 tys. stojaków w sąsiedztwie peronów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na ponad 1400 stacjach i przystankach przygotowały dla rowerzystów około 8,3 tys. stojaków rowerowych. Zamontowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie zwiększa wygodę pasażerów łączących podróż koleją i rowerem.

Zarządca infrastruktury kolejowej w 2019 r. zamontował blisko 1400 stojaków rowerowych. Najwięcej miejsc na jednoślady PLK zamontowały w woj. pomorskim – to na 23 stacjach i przystankach 160 stojaków. Rowerzyści otrzymali 30 stojaków w Rumii, po 10 na stacjach w Damnicy, Jezierzycach Słupskich i Potęgowie oraz na przystanku w Gdakowie. Miejsca na rowery przygotowano m. in. w Jastarni, Juracie, Malborku i Tczewie. Obecnie na Pomorzu cykliści mają do dyspozycji 1000 stojaków na ponad 150 stacjach i przystankach.

Blisko 80 stojaków na 14 stacjach i przystankach zostało zamontowanych w 2019 r. w woj. wielkopolskim. 20 nowych stojaków zyskali podróżni w Mosinie, a po 7 w Krzyżu i Ostrzeszowie. Nowe miejsca na rowery zapewniono m. in. w Odolanowie, Paczkowie i Nekli. Rowerzyści z Wielkopolski mają do dyspozycji ponad 770 stojaków na 141 stacjach i przystankach.

Przybyły nowe miejsca dla rowerów w ubiegłym roku na stacjach i przystankach m. in. w woj. świętokrzyskim, np. Kielcach, Jędrzejowie, Sędziszowie i Włoszczowie, w woj. łódzkim w Opocznie i Tomaszowie Mazowieckim oraz w woj. opolskim w Nysie, Otmuchowie i Skoroszycach.

Dodatkowe 1000 stojaków od PLK w 2020 r.

Dla rowerzystów PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzają ułatwienia w ramach bieżących prac oraz dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego. W bieżącym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach prowadzonych inwestycji zamontowały już 220 stojaków rowerowych, m. in. w Małkini, Pilawie i Kiekrzu, a do końca roku przybędzie jeszcze około 800, m.in. w Celestynowie, Zgierzu, przy Warszawie Gdańskiej i Rzeszowie Głównym.

Efektem inwestycji na linii Działdowo – Olsztyn są nowe miejsca na rowery m. in. na przystankach: Gryźliny, Stawiguda, Gągławki, Bartąg, Olsztyn Dajtki, Olsztyn Zachodni. Modernizacja linii Poznań – Pila zapewniła stojaki obok peronów m. in. Złotniki, Wargowo, Oborniki Wielkopolskie, Budzyń, Dziembówko.

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków PLK wybierają także na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe. Lokalizacje można zgłaszać na Facebooku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ponad 3200 miejsc na rowery przy dworcach PKP

Ponad 3200 stojaków rowerowych znajduje się także przy blisko 300 dworcach PKP. Przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m. in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze, Skierniewicach, Zawierciu czy Dęblinie. Polskie Koleje Państwowe zarządzają około 90 proc. wszystkich czynnych dworców kolejowych w Polsce. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest standardem planowanych i realizowanych inwestycji związanych z modernizacją i budową nowych dworców. Niektóre miejsc postojowe dla rowerów wyposażone są dodatkowo w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami.

Podróż z rowerem pociągami PKP Intercity

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w miejscach oznaczonych piktogramami. W składach TLK - jeżeli w pociągu przewidziano przewóz jednośladów, można je umieścić w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu. Rower można również ustawić w wagonie z wieszakami, przystosowanym do przewozu rowerów lub na miejscu do tego wyznaczonym. W każdym pociągu Express InterCity Premium, obsługiwanymi pojazdami Pendolino, znajdują się 4 stojaki. W składach Express InterCity rower przewozimy w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, 8-miejscowym lub z 18-24 stojakami na rowery, znajdującym się w 2. klasie. W pociągach kategorii InterCity, obsługiwanych pojazdami FLIRT3 oraz PesaDART, do dyspozycji pasażerów jest po 6 stojaków na rowery.

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy pociąg jest dostosowany do przewozu jednośladów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl. Opłata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Bilet na przewóz roweru pociągami EIC, IC i TLK można kupić przez internet, w kasie biletowej lub u konduktora niezwłocznie po wejściu do składu, natomiast bilet na przewóz jednośladu pociągiem EIP można nabyć wyłącznie w okienku kasowym. Za wydanie biletu w pociągu u konduktora pobiera się dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. Warto pamiętać, że bezpłatnie zostanie przewieziony rower złożony i umieszczony w pokrowcu (jako bagaż podręczny).

Kontakt dla mediów:

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Magdalena Janus
zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: + 48 571 370 229

Polskie Koleje Państwowe S.A.
Michał Stilger
rzecznik prasowy
michal.stilger@pkp.pl
T: + 48 798 962 993

PKP Intercity S.A.
Katarzyna Grzduk
rzecznik prasowy
rzecznik@intercity.pl
T: + 48 505 554 384