Dostępniejszy peron w Solcu Wielkopolskim – łatwiejsze podróże koleją
Podróżni wygodniej wsiadają do pociągów z wyższego peronu w Solcu Wielkopolskim w powiecie średzkim. Zapewnia on taki standard, jak wcześniej przebudowany sąsiedni peron. Zamontowane zostały wiaty oraz ławki. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mają zapewniony lepszy dostęp do pociągów. Przygotowano ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą, ułożone na antypoślizgowej nawierzchni. Jest jasne, ekologiczne oświetlenie LED, czytelne oznakowanie, a w gablotach informacje przydatne w podróży. Zachętą do „ekopodróży” - koleją i rowerem, są stojaki rowerowe przy przebudowanym peronie.
Zwiększyło się bezpieczeństwo, gdyż przy dojściu do nowego peronu zamontowano jasne oświetlenie. W lipcu na pobliskim przejeździe kolejowo-drogowym będzie nowy chodnik.
Wygodniejsze podróże koleją z 22 peronów w 15 miejscowościach
Korzystne zmiany dla podróżnych są efektem realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projektu „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap IV – infrastruktura pasażerska na liniach rewitalizowanych w ramach POIiŚ 2007 – 2013”. Już 8 z 22 peronów jest dostępniejszych (Domanin, Solec Wielkopolski, Zieleń, Książki, po dwa perony w Suchatówce i Turznie). Projekt umożliwia przebudowę 22 peronów w 15 miejscowościach. Ogólnopolskie działania warte są ok. 100 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W Wielkopolsce podróżni w grudniu 2020 r. zyskali już wyższy peron z pochylnią w Domaninie. W sierpniu podobny obiekt dostępny będzie w Łęce Opatowskiej, a jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac dla zwiększenia dostępności do kolei w Słupi. W przyszłym roku przebudowa obejmie peron w Kępnie i Pierzchnie. Łącznie, na wielkopolskim odcinku linii Poznań – Kluczbork, dostęp do kolei poprawi się dla wszystkich podróżnych na 6 stacjach i przystankach.
W województwie kujawsko-pomorskim warunki podróży już poprawiły się w Książkach, Suchatówce i Turznie. Podróżni zyskają w regionie lepszy dostęp do kolei w sumie na 15 peronach między Inowrocławiem a Jabłonowem Pomorskim. W łódzkim dostępniejszy peron będzie na przystanku Wolbórka na linii Warszawa Zachodnia – Katowice.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie wykorzystują środki unijne i budżetowe by zwiększyć dostępność do pociągów dla wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Pozytywnie zmieniły się m.in. stacje w Szczecinie, Gdańsku i Rzeszowie. Dzięki inwestycji podróżni zyskali m.in. windy i ruchome schody.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.