Powrót

Bezpieczniej na przejazdach - bezpieczniejsze podróże. Podsumowanie kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” 2014 roku

Kampania „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj” to jeden z ważnych obszarów zaangażowania Polskich Linii Kolejowych w ramach kompleksowej poprawy bezpieczeństwa. Z roku na rok, m.in. dzięki kampanii informacyjnej oraz działaniom technicznym i organizacyjnym, ograniczamy ilość negatywnych zdarzeń na przejazdach. Również zaangażowanie szkół i uczniów, to kształtowanie postaw i kultury bezpieczeństwa od najmłodszych lat i możliwość skutecznego ograniczania wypadków – mówi Andrzej Pawłowski – wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Liczba wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach kolejowo-drogowych maleje z roku na rok. W 2014 roku w Polsce odnotowano 201 zdarzeń (o 31 mniej niż w  2013 roku). Zginęły w nich 43 osoby (o 6 mniej niż w  2013 roku), 26 zostało ciężko rannych (o 13 mniej niż w  2013 roku). Jak wskazują statystyki, niemal 99% wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych powoduje nieuwaga lub brawura użytkowników dróg – głównie kierowców, lekceważących znaki STOP, przejeżdżających pod zamykającymi się szlabanami, bądź omijających półrogatki. Każdego roku w tych miejscach dochodzi średnio do ponad 200 wypadków i kolizji. W ich wyniku ginie kilkadziesiąt osób, tyle samo zostaje ciężko rannych. Aby uświadomić problem, jakim są zdarzenia na przejazdach i przejściach, warto przypomnieć, że utrudnienia i przerwy w kursowaniu pociągów wyniosły w sumie aż 17 dni. 

Ograniczanie ryzyka związanego z niepożądanymi zachowaniami uczestników ruchu jest główną ideą prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”. Jej celem jest uświadamianie opinii publicznej, do czego może prowadzić niezachowanie szczególnej ostrożności podczas przekraczania przejazdów, a więc naruszanie art. 28 prawa o ruchu drogowym. Wśród działań kampanijnych przeprowadzono projekty: „Bezpieczny piątek”, „Październik miesiącem edukacji”, „Konkurs na happening edukacyjny”, odbyły się 23 symulacje zderzeń lokomotyw z samochodami, wyprodukowano 2 spoty telewizyjne (apel o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych i niewchodzenie na tory w miejscach niedozwolonych), a za pomocą formularza „Zgłoś usterkę” dostępnego na stronie internetowej www.bezpieczny-przejazd.pl, zostało rozwiązanych blisko 100 awarii na przejazdach.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmują również inne inicjatywy ograniczające ryzyko wypadków na przejazdach. Są to m.in. liczne modernizacje i budowy dwupoziomowych skrzyżowań, montaż zabezpieczeń na przejazdach, w tym nowoczesnych urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej oraz objęcie obiektów monitoringiem. Na inwestycje, również te poprawiające bezpieczeństwo, zarządca narodowej infrastruktury kolejowej w 2014 roku przeznaczył 7 mld zł.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na to wpływ: kolei, policji, administracji i samorządów, zarządców dróg, organizacji społecznych oraz ludzi dobrej woli. Dlatego tak ważne są solidarne działania uświadamiające społeczeństwo, podejmowane z pełnym zaangażowaniem również przez pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Szczegółowe informacje oraz statystyki dotyczące kampanii Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!” można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl w zakładce „Statystyki”.



Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Rzecznik prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 662 114 900