Bezpiecznie na przejazdach - nie tylko w październiku
Tylko w październiku zorganizowano już w Polsce 110 spotkań w szkołach i przedszkolach. Specjalnie przygotowani koordynatorzy kampanii oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei już przeprowadzili m.in. w Olsztynie, Szczecinie, Słupsku oraz Sosnowcu i poprowadzą kolejne prelekcje dla uczniów w myśl zasady: „uczymy bawiąc”.
- Zależy nam, by dzieci wyniosły ze spotkań realną wiedzę dotyczącą bezpiecznego przekraczania torów kolejowych. Przekaz dostosowany jest do wieku dzieci i młodzieży, dodatkowo wzbogacany przez konkursy, zagadki i gry. Pozytywnie odbierają nasze działania szkoły, bo realnie i aktywnie włączamy się w edukację na rzecz bezpieczeństwa – mówi Jarosław Chmielarz, koordynator kampanii z Zakładu Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim.
Od początku przekaz „Bezpiecznego przejazdu…” adresowany jest do dorosłych, młodzieży i dzieci. Młodzi użytkownicy dróg to również przyszli kierowcy, którzy szybko chłoną wiedzę. Również nauczyciele i wychowawcy chętnie korzystają z pomocy kolejarzy, by przekazać podopiecznym niezbędne zasady bezpieczeństwa.
- „Październik miesiącem edukacji” to jedna z akcji kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” adresowana do uczniów. Wykorzystujemy różne formy działań, by zwiększać poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, bo odpowiedzialne zachowanie jest gwarancją bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Po akcji dedykowanej dzieciom i młodzieży, jeszcze w tym roku, planujemy szkolenia dla instruktorów ruchu drogowego – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Od stycznia br. odbyło się już pół tysiąca akcji PLK, podczas których kierowcom i pieszym rozdano ponad 44 000 materiałów edukacyjnych. Funkcjonariusze SOK udzielili 1500 pouczeń. Wystawiono także blisko 400 mandatów za rażące naruszenia przepisów ruchu drogowego.
W ubiegłym roku przeprowadzono 700 prelekcji dla 35 000 młodych słuchaczy. W 2015 roku było 460 prelekcji i ponad 31 000 uczestników.
Działamy w różny sposób i przez cały rok
Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” kształci użytkowników dróg, nie tylko w październiku. Przez cały rok organizowane są działania edukacyjne na przejazdach kolejowo-drogowych. Kierowcy i piesi korzystający z przejazdów otrzymują ulotki na temat bezpiecznych zachowań, funkcjonariusze SOK przypominają o zasadach ruchu drogowego. Na początku września zakończył się wakacyjny projekt „Bezpieczny piątek” – cotygodniowe działania edukacyjne na przejazdach kolejowo-drogowych oraz „dzikich przejściach” prowadzone przez PLK, funkcjonariuszy SOK oraz Policję.
Ważną częścią całorocznej kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!” są także symulacje wypadków, warsztaty dla instruktorów szkół jazdy i konkursy. Wszystkie te działania mają przypominać, że obowiązkiem każdego użytkownika dróg jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem. To ono gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach i terenach kolejowych… nie tylko w październiku!
Przekaz „Szlaban na ryzyko!” jest również na co dzień obecny w social mediach, stacjach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych oraz prasie.
Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl oraz w mediach społecznościowych: #SzlabanNaRyzyko.
Kontakt dla mediów:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
694 480 239