Bezpieczeństwo. PLK dla stołecznych instruktorów nauki jazdy
W specjalistycznych seminariach organizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. udział wzięło kilkuset specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa: instruktorów, policjantów, egzaminatorów. Spotkania odbyły się w Poznaniu, Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach i Lublinie.
Spotkanie w Warszawie
Wczoraj odbyło się spotkanie w Warszawie. Poruszane były m.in. tematy Prawa o Ruchu Drogowym w kontekście przejazdów kolejowo-drogowych, szczegółowo zaprezentowano kategorie przejazdów oraz najczęstsze wykroczenia popełniane przez kierowców. Ekspert PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., omawiał zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei w oparciu o przykłady i analizę zdarzeń.
Uczestnicy spotkania otrzymali materiały z zakresu bezpiecznej jazdy i zasad pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Dotychczas materiały trafiły już do blisko pół tysiąca ośrodków i jednostek zajmujących się edukacją kierowców na terenie pięciu województw.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zainicjowały specjalistyczne warsztaty jeszcze w zeszłym roku. To dobra okazja do rozmów w gronie ekspertów. Instruktorzy jazdy pełnią niezwykle istotną rolę w przygotowaniu kursantów do bezpiecznej jazdy. PLK włączają się w edukację przyszłych kierowców i przekazują dodatkowe materiały do wykorzystania w procesie nauki jazdy.
Szlaban na ryzyko!PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie podnoszą poziom zabezpieczeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych m.in. poprzez modernizację przejazdów, budowę nowych bezkolizyjnych skrzyżowań czy podwyższanie kategorii przejazdów.
Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci, wielu kierowców nie stosuje się do znaku STOP, który nakazuje bezwzględne zatrzymanie się przed skrzyżowaniem. Kierowcy ignorują również czerwone światło zakazujące wjazdu na tory, a nawet omijają slalomem zamknięte rogatki.
Od 2005 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną pn. Bezpieczny przejazd – ”Szlaban na ryzyko!”. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach. W ramach kampanii organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, happeningi, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampanie informacyjne w mediach, na plakatach i ulotkach.
Więcej informacji na: www.bezpieczny-przejazd.pl
Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Zespół prasowy
rzecznik@plk-sa.pl
668 679 414