Będzie bezpieczniej na przejazdach kolejowo-drogowych w Wielkopolsce
Dla zwiększenia bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały trzy umowy na wymianę urządzeń przejazdowych w południowej części województwa wielkopolskiego. Prace obejmą łącznie 29 skrzyżowań torów z drogami, znajdujących się na liniach kolejowych: Leszno – Zbąszyń (nr 359 – m.in. w okolicy miejscowości Wilkowice) oraz na wielkopolskich odcinkach tras Kluczbork – Poznań (nr 272 – m.in. w okolicy miejscowości Biniew), Ostrów Wielkopolski – Grabowno Wielkie (nr 355 – m.in. w okolicy miejscowości Topola i Tarchały), Łódź Kaliska – Tuplice (nr 14 – m.in. w okolicy miejscowości Biadki i Kobylin), Oleśnica – Chojnice (nr 281 – m.in. w okolicy miejscowości Miłosław i Wolenice ) i Herby Nowe – Oleśnica (nr 181 – m.in. w okolicy Kępna).
Dotychczasowe urządzenia odpowiedzialne za zabezpieczenie ruchu – sygnalizacje świetlne, rogatki oraz powiązane z nimi niezbędne instalacje techniczne – zostaną zastąpione nowymi na przejazdach kolejowo-drogowych zabezpieczonych sygnalizacją świetlną i rogatkami (kat. A i kat. B) oraz zabezpieczonych sygnalizacją i krzyżami św. Andrzeja (kat. C).
Wymiana urządzeń przejazdowych zwiększy bezpieczeństwo przejazdów pociągów, umożliwi płynne pokonanie torów przez kierowców, rowerzystów i pieszych oraz na lata zminimalizuje ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek. Wraz z wymianą urządzeń przejazdy zyskają tarcze przejazdowe, które informują maszynistów o poprawnym działaniu urządzeń, a w przypadku ewentualnej usterki, umożliwiają wprowadzenie dodatkowych procedur bezpieczeństwa i zmniejszenia prędkości pociągów w obrębie przejazdu.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadzą inwestycję w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – etap I”. Zgodnie z podpisanymi umowami na „Wymianę urządzeń przejazdowych typu COB-63 na komputerowe urządzenia samoczynnych sygnalizacji przejazdowych na terenie IZ Ostrów Wlkp.”, „Wymianę urządzeń przejazdowych typu SPA-1 i SPA-2 na komputerowe urządzenia samoczynnych sygnalizacji przejazdowych na terenie IZ Ostrów Wlkp.” oraz „Wymianę wyeksploatowanych mechanicznych urządzeń przejazdowych na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii A na terenie IZ Ostrów Wlkp. na urządzenia nowej generacji” prace zrealizują Komunikacyjne Zakłady Automatyki Trans-Tel Sp. z o.o. Na wymianę urządzeń przejazdowych Spółka przeznaczy ok. 30,2 mln zł przy udziale środków Unii Europejskiej z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Inwestycja będzie sukcesywnie realizowana na poszczególnych przejazdach do I kw. 2026 r. i nie będzie miała wpływu na przejazdy pociągów.